Το YANGWANG U9 Xtreme ξεπερνά τα 500 km/h και ανεβάζει τον πήχη για τα ηλεκτρικά hypercar
Το YANGWANG U9 Xtreme έφτασε τα 503,17 km/h στο Άμπου Ντάμπι, βελτιώνοντας την προηγούμενη τελική του ταχύτητα κατά 6,95 km/h. Με τέσσερις ηλεκτροκινητήρες και συνδυαστική ισχύ περίπου 2.220 kW, το hypercar δείχνει ότι σε τέτοιες ταχύτητες τα ελαστικά, η ανάρτηση και η ακριβής θερμική διαχείριση έχουν εξίσου μεγάλη σημασία με την ισχύ.
Επτά χιλιόμετρα ευθείας και τέσσερις προσπάθειες
Ο Marc Basseng πέτυχε τη νέα τελική ταχύτητα την 1η Νοεμβρίου 2026 στον αυτοκινητόδρομο E11, στην περιοχή Αλ Ντάφρα του Άμπου Ντάμπι. Σύμφωνα με την ανακοίνωση, το αποτέλεσμα χάρισε στο αυτοκίνητο και στα ελαστικά της Giti τέσσερα ρεκόρ Γκίνες: ταχύτερο αυτοκίνητο παραγωγής, ταχύτερο ηλεκτρικό αυτοκίνητο παραγωγής, ταχύτερο ελαστικό ηλεκτρικού αυτοκινήτου και ταχύτερο ελαστικό αυτοκινήτου δρόμου.
Οι διοργανωτές μπόρεσαν να κλείσουν στην κυκλοφορία ένα τμήμα του δρόμου μήκους δέκα χιλιομέτρων, με τη μεγαλύτερη ευθεία του να εκτείνεται σε επτά χιλιόμετρα. Πριν από τις προσπάθειες, η ομάδα καθάρισε το οδόστρωμα και στη συνέχεια επιθεώρησε ολόκληρη τη διαδρομή για να περισυλλέξει τυχόν κομμάτια σύρματος που μπορεί να είχαν αφήσει οι βούρτσες καθαρισμού.
Δύο προσπάθειες στις 31 Οκτωβρίου έδωσαν μέγιστη ταχύτητα 490 km/h. Στη διάρκεια της νύχτας, οι μηχανικοί βελτίωσαν τη θερμική προετοιμασία της μπαταρίας και των κινητήρων, άλλαξαν τη γωνία της πίσω αεροτομής, αύξησαν την απόσβεση επαναφοράς της ανάρτησης και ρύθμισαν τις πιέσεις των ελαστικών. Στη δεύτερη προσπάθεια της επόμενης ημέρας, η ταχύτητα έφτασε τα 503,17 km/h. Το κρίσιμο ζήτημα, επομένως, δεν ήταν απλώς η αύξηση της ισχύος, αλλά η σταθερή αξιοποίηση στον δρόμο των δυνατοτήτων που ήδη είχε το αυτοκίνητο.
Τελική ταχύτητα 503,17 km/h, αυξημένη κατά 6,95 km/h σε σχέση με το προηγούμενο αποτέλεσμα των 496,22 km/h.
Τέσσερις ηλεκτροκινητήρες ισχύος 555 kW ο καθένας· συνδυαστική ισχύς περίπου 2.220 kW και μέγιστη ταχύτητα περιστροφής 30.000 σ.α.λ.
Ηλεκτρικό σύστημα 1.200 volt και μπαταρία LFP Blade με ρυθμό εκφόρτισης έως 30C.
Ισχύς εξόδου της μπαταρίας 1.800 kW όταν η φόρτισή της βρίσκεται στο 20%· μέγιστη ισχύς ανάκτησης ενέργειας κατά την πέδηση άνω των 700 kW.
Προγραμματισμένη παραγωγή 30 αυτοκινήτων· η πηγή δεν διευκρινίζει την τιμή ή τη διαθεσιμότητα στην Ευρώπη.
Τέσσερις κινητήρες και ηλεκτρικό σύστημα 1.200 volt
Κάθε τροχός του U9 Xtreme διαθέτει δικό του ηλεκτροκινητήρα, με μέγιστη ταχύτητα περιστροφής 30.000 σ.α.λ. Κάθε κινητήρας αποδίδει 555 kW, με τη συνδυαστική ισχύ των τεσσάρων να φτάνει περίπου τα 2.220 kW. Πρόκειται για υπερδιπλάσια ισχύ από τα περίπου 947 kW του βασικού U9.
Η τάση του ηλεκτρικού συστήματος έχει αυξηθεί από τα 800 στα 1.200 volt, ενώ το σύστημα υποστηρίζει ένταση ρεύματος έως 1.000 αμπέρ. Η υψηλότερη τάση συμβάλλει στη μείωση της έντασης ρεύματος που απαιτείται για την ίδια ισχύ εξόδου και απλοποιεί τη θερμική διαχείριση. Ο κατασκευαστής αναφέρει έως και 67% λιγότερη θερμότητα προς απαγωγή στην ίδια ισχύ εξόδου, σε σύγκριση με σύστημα 800 volt.
Η μπαταρία LFP Blade υποστηρίζει ρυθμό εκφόρτισης έως 30C. Θεωρητικά, αυτό αντιστοιχεί στην αποδέσμευση ολόκληρου του φορτίου της μέσα σε δύο λεπτά και δεν αφορά ούτε την αυτονομία του αυτοκινήτου ούτε τον χρόνο φόρτισης. Ακόμη και όταν η φόρτισή της βρίσκεται στο 20%, η μπαταρία μπορεί να παρέχει 1.800 kW· η μέγιστη ισχύς ανάκτησης ενέργειας κατά την πέδηση ξεπερνά τα 700 kW.
Όλο το αυτοκίνητο συμβάλλει στον έλεγχο της τελικής ταχύτητας
Το σύστημα ελέγχου της πλατφόρμας e4 ρυθμίζει τη ροπή σε κάθε τροχό περισσότερες από εκατό φορές το δευτερόλεπτο. Η ενεργή ανάρτηση DiSus-X, από την πλευρά της, ελέγχει την κατακόρυφη κίνηση κάθε τροχού, ώστε να περιορίζει τις κλίσεις του αμαξώματος στις στροφές, το βύθισμα του πίσω μέρους κατά την επιτάχυνση και το βύθισμα του εμπρός μέρους κατά το φρενάρισμα.
Η Giti εξέλιξε για το αυτοκίνητο ελαστικά semi-slick με έμφαση στη χρήση σε πίστα. Μια ειδική επεξεργασία στην περιοχή επαφής του ελαστικού με τη ζάντα βοηθά στον περιορισμό της μεταξύ τους μετακίνησης κατά την έντονη επιτάχυνση και το δυνατό φρενάρισμα. Σε ταχύτητες άνω των 500 km/h, η συμπεριφορά των ελαστικών δεν είναι μια δευτερεύουσα λεπτομέρεια, αλλά ένας από τους παράγοντες που καθορίζουν την έκβαση ολόκληρης της προσπάθειας.
Οι ευρωπαϊκές επιδόσεις του, από το Papenburg έως το Nordschleife
Το U9 Xtreme είχε πετύχει την προηγούμενη τελική του ταχύτητα, 496,22 km/h, στην πίστα δοκιμών ATP Papenburg στη Γερμανία, τον Σεπτέμβριο του 2025. Το νέο αποτέλεσμα είναι υψηλότερο κατά περίπου 1,4%. Ένα αυτοκίνητο με τις ίδιες τεχνικές προδιαγραφές έχει καταγράψει χρόνο γύρου 6 λεπτών και 59,157 δευτερολέπτων στο Nordschleife, επίδοση που το υλικό Τύπου χαρακτηρίζει ρεκόρ γύρου για ηλεκτρικά αυτοκίνητα παραγωγής.
Αυτά τα δύο αποτελέσματα αποτυπώνουν τους στόχους του αυτοκινήτου σαφέστερα από ό,τι ο αριθμός της ισχύος του και μόνο: η ταχύτητα στην ευθεία απαιτεί χαμηλή αεροδυναμική αντίσταση, ενώ η οδήγηση σε πίστα απαιτεί επιπλέον πρόσφυση και ακριβή έλεγχο του αμαξώματος. Για τους ενδιαφερόμενους αγοραστές στην Ευρώπη, ωστόσο, σημαντικές πληροφορίες παραμένουν άγνωστες. Το υλικό δεν διευκρινίζει τη διαθεσιμότητα, την τιμή ή την έγκριση τύπου για την Ευρώπη.
Η YANGWANG θα περιορίσει τη συνολική παραγωγή του U9 Xtreme σε 30 αυτοκίνητα. Ορισμένοι πελάτες έχουν ήδη επιβεβαιώσει τις εξατομικευμένες προδιαγραφές των αυτοκινήτων τους και προχωρούν προς την υπογραφή συμβολαίων και τη συμφωνία για τα χρονοδιαγράμματα παραγωγής.