Reklama

YANGWANG U9 Xtreme překonal hranici 500 km/h a posunul laťku elektrických hypersportů

YANGWANG U9 Xtreme 1/3
Fullscreen image 1/3

YANGWANG U9 Xtreme dosáhl v Abú Zabí rychlosti 503,17 km/h a svůj předchozí rychlostní rekord překonal o 6,95 km/h. Hypersport se čtyřmi elektromotory o celkovém výkonu přibližně 2 220 kW ukazuje, že při takových rychlostech záleží na pneumatikách, podvozku a přesném řízení teploty stejně jako na výkonu.

Reklama

Sedm kilometrů rovinky a čtyři pokusy

Marc Basseng dosáhl nové maximální rychlosti 1. listopadu 2026 na dálnici E11 v oblasti Al Dhafra v Abú Zabí. Podle oznámení získaly vůz a jeho pneumatiky Giti za tento výsledek čtyři zápisy do Guinnessovy knihy rekordů: nejrychlejší sériově vyráběný automobil, nejrychlejší sériově vyráběný elektromobil, nejrychlejší pneumatika pro elektromobil a nejrychlejší pneumatika pro silniční automobil.

Organizátorům se podařilo uzavřít desetikilometrový úsek silnice, jehož nejdelší rovinka měřila sedm kilometrů. Před jízdami tým očistil povrch vozovky a poté zkontroloval celou trasu, aby zachytil případné úlomky drátů, které mohly zůstat po čisticích kartáčích.

Dva pokusy 31. října přinesly maximální rychlost 490 km/h. Přes noc technici doladili teplotní přípravu baterie a motorů, změnili úhel zadního křídla, zvýšili tlumení odskoku odpružení a upravili tlaky v pneumatikách. Při druhé jízdě následujícího dne vůz dosáhl rychlosti 503,17 km/h. Rozhodující tedy nebylo jen přidat výkon, ale soustavně přenášet stávající schopnosti vozu na vozovku.

  • Maximální rychlost 503,17 km/h, o 6,95 km/h více než předchozích 496,22 km/h.

  • Čtyři elektromotory, každý o výkonu 555 kW; celkový výkon přibližně 2 220 kW a maximální otáčky 30 000 za minutu.

  • Elektrická soustava s napětím 1 200 V a LFP baterie Blade s rychlostí vybíjení až 30C.

  • Výkon baterie 1 800 kW při 20% stavu nabití; špičkový výkon rekuperačního brzdění přes 700 kW.

  • Plánovaná výroba 30 vozů; zdroj neuvádí cenu ani dostupnost v Evropě.

Čtyři motory a elektrická soustava s napětím 1 200 V

Každé kolo U9 Xtreme má vlastní elektromotor s maximálními otáčkami 30 000 za minutu. Každý motor má výkon 555 kW, dohromady tedy čtyři motory poskytují přibližně 2 220 kW. To je více než dvojnásobek výkonu standardního U9, který činí přibližně 947 kW.

Napětí elektrické soustavy vzrostlo z 800 na 1 200 V a soustava zvládá proud až 1 000 A. Vyšší napětí pomáhá snížit proud potřebný k dosažení stejného výkonu a zjednodušuje řízení teploty. Výrobce uvádí při stejném výkonu až o 67 % méně odváděného tepla ve srovnání s 800V soustavou.

LFP baterie Blade podporuje rychlost vybíjení až 30C. Teoreticky to odpovídá vyčerpání celé její kapacity za dvě minuty; nejde o údaj o dojezdu vozu ani o době nabíjení. I při 20% stavu nabití dokáže baterie dodat výkon 1 800 kW; špičkový výkon rekuperačního brzdění přesahuje 700 kW.

Na zvládnutí maximální rychlosti se podílí celý vůz

Řídicí systém platformy e4 upravuje točivý moment na každém kole více než stokrát za sekundu. Aktivní podvozek DiSus-X zase řídí svislý pohyb každého kola, aby omezil náklony karoserie, pokles zadní části při akceleraci a ponořování přídě při brzdění.

Giti pro vůz vyvinulo semislickové pneumatiky určené především na okruh. Speciální úprava styčné plochy mezi pneumatikou a ráfkem pomáhá omezit jejich vzájemný pohyb při prudké akceleraci a brzdění. Při rychlostech nad 500 km/h není chování pneumatik drobností, ale jedním z faktorů, které rozhodují o výsledku celého pokusu.

Evropské souvislosti sahají od Papenburgu po Nordschleife

Předchozí maximální rychlosti 496,22 km/h dosáhl U9 Xtreme v září 2025 na německé testovací dráze ATP Papenburg. Nový výsledek ji překonává přibližně o 1,4 %. Vůz se stejnou technickou specifikací zajel kolo na Nordschleife za 6 minut a 59,157 sekundy, což tiskové materiály označují za rekord okruhu pro sériově vyráběné elektromobily.

Tyto dva výsledky ukazují ambice vozu zřetelněji než samotný údaj o výkonu: rychlost v přímém směru vyžaduje nízký aerodynamický odpor, zatímco jízda na okruhu také přilnavost a přesné řízení pohybů karoserie. Pro zájemce v Evropě však stále chybějí důležité informace. Materiály neuvádějí dostupnost v Evropě, cenu ani typové schválení.

YANGWANG omezí celkovou výrobu U9 Xtreme na 30 vozů. Někteří zákazníci již potvrdili individuální specifikace svých vozů a směřují k podpisu smluv a dohodě na harmonogramech výroby.