YANGWANG U9 Xtreme ylitti 500 km/h:n rajan ja nosti sähköisten hyperautojen rimaa
YANGWANG U9 Xtreme saavutti Abu Dhabissa 503,17 km/h:n nopeuden ja paransi aiempaa huippunopeuttaan 6,95 km/h. Neljällä sähkömoottorilla ja noin 2 220 kW:n yhteisteholla varustettu hyperauto osoittaa, että näin suurissa nopeuksissa renkaat, jousitus ja tarkka lämmönhallinta ovat yhtä tärkeitä kuin teho.
Seitsemän kilometriä suoraa tietä ja neljä yritystä
Marc Basseng saavutti uuden huippunopeuden 1. marraskuuta 2026 E11-valtatiellä Abu Dhabin Al Dhafran alueella. Tiedotteen mukaan tulos toi autolle ja sen Giti-renkaille neljä Guinnessin maailmanennätystä: nopein sarjatuotantoauto, nopein sarjatuotantoinen sähköauto, nopein sähköauton rengas ja nopein tieliikennekäyttöön tarkoitetun auton rengas.
Järjestäjät saivat sulkea kymmenen kilometrin tieosuuden, jonka pisin suora oli seitsemän kilometriä pitkä. Ennen ajoja tiimi puhdisti tienpinnan ja tarkasti sitten koko reitin kerätäkseen pois mahdolliset puhdistusharjoista irronneet metallilangan palaset.
Kahdella yrityksellä 31. lokakuuta saavutettiin enimmillään 490 km/h. Yön aikana insinöörit hienosäätivät akun ja moottorien lämpötilan hallintaa, muuttivat takasiiven kulmaa, lisäsivät jousituksen paluuvaimennusta ja säätivät rengaspaineita. Seuraavan päivän toinen ajo nosti nopeuden lukemaan 503,17 km/h. Ratkaisevaa ei siis ollut pelkkä tehon lisääminen vaan auton olemassa olevan suorituskyvyn johdonmukainen välittäminen tienpintaan.
Huippunopeus 503,17 km/h, mikä on 6,95 km/h enemmän kuin aiempi 496,22 km/h:n tulos.
Neljä sähkömoottoria, joista kunkin teho on 555 kW; yhteisteho noin 2 220 kW ja enimmäiskierrosluku 30 000 r/min.
1 200 voltin sähköjärjestelmä ja LFP-tekniikkaan perustuva Blade-akku, jonka enimmäispurkausnopeus on 30C.
Akun antoteho 1 800 kW, kun varaustaso on 20 %; regeneratiivisen jarrutuksen huipputeho yli 700 kW.
Suunniteltu tuotantomäärä 30 autoa; lähde ei kerro Euroopan hinnoittelusta tai saatavuudesta.
Neljä moottoria ja 1 200 voltin sähköjärjestelmä
U9 Xtremen jokaisella pyörällä on oma sähkömoottorinsa, jonka enimmäiskierrosluku on 30 000 r/min. Kunkin moottorin teho on 555 kW, joten neljän moottorin yhteisteho on noin 2 220 kW. Se on yli kaksinkertainen tavallisen U9:n noin 947 kW:n tehoon verrattuna.
Sähköjärjestelmän jännite on noussut 800 voltista 1 200 volttiin, ja järjestelmä tukee jopa 1 000 ampeerin virtaa. Korkeampi jännite vähentää samaan tehoon tarvittavaa virtaa ja helpottaa lämmönhallintaa. Valmistajan mukaan samalla teholla lämpöhäviö on jopa 67 % pienempi kuin 800 voltin järjestelmässä.
LFP-tekniikkaan perustuvan Blade-akun enimmäispurkausnopeus on 30C. Teoriassa tämä tarkoittaa akun koko varauksen purkamista kahdessa minuutissa; luku ei kuvaa auton toimintamatkaa eikä latausaikaa. Akun antoteho on 1 800 kW vielä 20 %:n varaustasolla, ja regeneratiivisen jarrutuksen huipputeho ylittää 700 kW.
Koko auto auttaa pitämään huippunopeuden hallinnassa
e4-alustan ohjausjärjestelmä säätää kunkin pyörän vääntömomenttia yli sata kertaa sekunnissa. Aktiivinen DiSus-X-jousitus puolestaan hallitsee kunkin pyörän pystysuuntaista liikettä vähentääkseen korin kallistelua, perän painumista kiihdytyksessä ja keulan niiaamista jarrutuksessa.
Giti kehitti autoon ratapainotteiset semi-slick-renkaat. Renkaan ja vanteen kosketuspinnan erikoiskäsittely auttaa rajoittamaan niiden välistä liikkumista voimakkaissa kiihdytyksissä ja jarrutuksissa. Yli 500 km/h:n nopeudessa renkaan käyttäytyminen ei ole pikkuasia vaan yksi koko ennätysyrityksen lopputulokseen vaikuttavista tekijöistä.
Eurooppalaiset yhteydet ulottuvat Papenburgista Nordschleifelle
U9 Xtreme saavutti aiemman 496,22 km/h:n huippunopeutensa Saksan ATP Papenburgin testiradalla syyskuussa 2025. Uusi tulos ylittää sen noin 1,4 prosentilla. Teknisiltä ominaisuuksiltaan samanlainen auto on kiertänyt Nordschleifen 6 minuutissa ja 59,157 sekunnissa, ja lehdistömateriaalin mukaan kyseessä on sarjatuotantoisten sähköautojen kierrosennätys.
Nämä kaksi tulosta kertovat auton tavoitteista pelkkää teholukemaa selvemmin: suoranopeus edellyttää pientä ilmanvastusta, kun taas rata-ajo vaatii myös pitoa ja korin liikkeiden tarkkaa hallintaa. Eurooppalaisille ostajille olennaisia tietoja kuitenkin puuttuu. Materiaali ei kerro Euroopan saatavuudesta, hinnoittelusta eikä tyyppihyväksynnästä.
YANGWANG rajoittaa U9 Xtremen kokonaistuotannon 30 autoon. Osa asiakkaista on jo vahvistanut autonsa yksilölliset varustelutiedot ja etenee kohti sopimusten allekirjoittamista ja tuotantoaikatauluista sopimista.