YANGWANG U9 Xtreme probio granicu od 500 km/h i podigao ljestvicu za električne hiperautomobile
YANGWANG U9 Xtreme postigao je u Abu Dhabiju 503,17 km/h, čime je svoj prethodni rezultat premašio za 6,95 km/h. S četiri elektromotora ukupne snage oko 2.220 kW, ovaj hiperautomobil pokazuje da su pri takvim brzinama gume, ovjes i precizno upravljanje temperaturom jednako važni kao i snaga.
Sedam kilometara ravne ceste i četiri pokušaja
Marc Basseng postigao je novu najveću brzinu 1. studenoga 2026. na autocesti E11 u regiji Al Dhafra u Abu Dhabiju. Prema objavi, automobil i njegove gume Giti time su osvojili četiri Guinnessova svjetska rekorda: za najbrži serijski automobil, najbrži serijski električni automobil, najbržu gumu za električni automobil i najbržu gumu za cestovni automobil.
Organizatori su mogli zatvoriti deset kilometara ceste, a najdulji ravni dio bio je dug sedam kilometara. Prije pokušaja ekipa je očistila kolnik, a zatim pregledala cijelu dionicu kako bi uklonila eventualne komadiće žice koje su mogle ostaviti četke za čišćenje.
U dva pokušaja 31. listopada postignuta je najveća brzina od 490 km/h. Tijekom noći inženjeri su poboljšali pripremu baterije i motora na odgovarajuću temperaturu, promijenili kut stražnjeg krila, povećali prigušenje ovjesa pri povratnom hodu i prilagodili tlak u gumama. U drugom pokušaju sljedećeg dana automobil je dosegnuo 503,17 km/h. Presudno, dakle, nije bilo jednostavno povećati snagu, nego dosljedno prenijeti postojeće mogućnosti automobila na cestu.
Najveća brzina od 503,17 km/h, odnosno 6,95 km/h više od prethodnog rezultata od 496,22 km/h.
Četiri elektromotora snage po 555 kW; ukupna snaga oko 2.220 kW i najveća brzina vrtnje od 30.000 o/min.
Električni sustav napona 1.200 volti i LFP baterija Blade sa stopom pražnjenja do 30C.
Snaga baterije od 1.800 kW pri 20-postotnoj napunjenosti; najveća snaga regenerativnog kočenja veća od 700 kW.
Planirana proizvodnja 30 automobila; izvor ne navodi cijenu ni dostupnost u Europi.
Četiri motora i električni sustav od 1.200 volti
Svaki kotač modela U9 Xtreme ima vlastiti elektromotor, s najvećom brzinom vrtnje od 30.000 o/min. Svaki motor razvija 555 kW, što znači da njihova ukupna snaga iznosi oko 2.220 kW. To je više nego dvostruko u odnosu na približno 947 kW standardnog modela U9.
Napon električnog sustava povećan je s 800 na 1.200 volti, a sustav podržava struje do 1.000 ampera. Viši napon pomaže smanjiti struju potrebnu za istu snagu i olakšava upravljanje temperaturom. Proizvođač navodi do 67 % manje oslobađanja topline pri istoj snazi u usporedbi sa sustavom od 800 volti.
LFP baterija Blade podržava stopu pražnjenja do 30C. Teoretski, to odgovara pražnjenju njezina cjelokupnog kapaciteta u dvije minute, a ne dosegu automobila ni vremenu punjenja. Čak i pri 20-postotnoj napunjenosti baterija može isporučiti 1.800 kW; najveća snaga regenerativnog kočenja premašuje 700 kW.
Cijeli automobil pridonosi kontroli pri najvećoj brzini
Upravljački sustav platforme e4 prilagođava okretni moment na svakom kotaču više od stotinu puta u sekundi. Aktivni ovjes DiSus-X pak kontrolira okomito gibanje svakog kotača kako bi smanjio naginjanje karoserije u zavojima, slijeganje stražnjeg dijela pri ubrzanju i poniranje pri kočenju.
Giti je za automobil razvio poluslick gume namijenjene vožnji na stazi. Posebna obrada dodirne površine gume i naplatka pomaže ograničiti njihovo međusobno pomicanje pri snažnom ubrzavanju i kočenju. Pri brzinama većim od 500 km/h ponašanje guma nije sporedan detalj, nego jedan od čimbenika koji određuju ishod cijelog pokušaja.
Europske poveznice vode od Papenburga do Nordschleifea
U9 Xtreme prethodnu je najveću brzinu od 496,22 km/h postigao u rujnu 2025. na njemačkoj ispitnoj stazi ATP Papenburg. Novi je rezultat veći za približno 1,4 %. Automobil jednakih tehničkih specifikacija odvezao je krug na Nordschleifeu za 6 minuta i 59,157 sekundi, što je u materijalima za medije opisano kao rekord kruga za serijske električne automobile.
Ta dva rezultata jasnije pokazuju ambicije automobila nego sam podatak o snazi: za brzinu na ravnom pravcu potreban je mali aerodinamički otpor, dok vožnja na stazi zahtijeva i prianjanje te preciznu kontrolu gibanja karoserije. Za europske kupce, međutim, važne informacije i dalje nisu dostupne. U materijalima nisu navedeni dostupnost u Europi, cijena ni podaci o homologaciji.
YANGWANG će ukupnu proizvodnju modela U9 Xtreme ograničiti na 30 automobila. Neki su kupci već potvrdili pojedinačne specifikacije svojih automobila te se približavaju potpisivanju ugovora i dogovoru o proizvodnim rokovima.