YANGWANG U9 Xtreme prekonal hranicu 500 km/h a posúva latku elektrických hyperáut
YANGWANG U9 Xtreme dosiahol v Abú Zabí rýchlosť 503,17 km/h a svoj predchádzajúci výsledok zlepšil o 6,95 km/h. Hyperauto so štyrmi elektromotormi a celkovým výkonom približne 2 220 kW ukazuje, že pri takýchto rýchlostiach sú pneumatiky, podvozok a presné riadenie teploty rovnako dôležité ako výkon.
Sedem kilometrov rovného úseku a štyri pokusy
Marc Basseng dosiahol novú maximálnu rýchlosť 1. novembra 2026 na diaľnici E11 v oblasti Al Dhafra v Abú Zabí. Podľa oznámenia získali vozidlo a jeho pneumatiky Giti za tento výsledok štyri zápisy do Guinnessovej knihy rekordov: za najrýchlejšie sériovo vyrábané auto, najrýchlejšie sériovo vyrábané elektrické auto, najrýchlejšiu pneumatiku pre elektrické auto a najrýchlejšiu pneumatiku pre cestné auto.
Organizátorom sa podarilo uzavrieť desaťkilometrový úsek cesty, ktorého najdlhšia rovinka merala sedem kilometrov. Pred jazdami tím vyčistil vozovku a následne skontroloval celú trasu, aby pozbieral prípadné úlomky drôtov, ktoré mohli zostať po čistiacich kefách.
Pri dvoch pokusoch 31. októbra auto dosiahlo maximálne 490 km/h. Počas noci inžinieri doladili tepelnú prípravu batérie a motorov, zmenili uhol zadného krídla, zvýšili tlmenie podvozka pri odskoku a upravili tlak v pneumatikách. Pri druhej jazde nasledujúci deň dosiahlo auto 503,17 km/h. Kľúčové teda nebolo iba zvýšiť výkon, ale spoľahlivo preniesť existujúce schopnosti auta na vozovku.
Maximálna rýchlosť 503,17 km/h, o 6,95 km/h vyššia než predchádzajúci výsledok 496,22 km/h.
Štyri elektromotory s výkonom po 555 kW; celkový výkon približne 2 220 kW a maximálne otáčky 30 000 ot./min.
Elektrický systém s napätím 1 200 voltov a batéria LFP Blade s vybíjacou rýchlosťou až 30C.
Výkon batérie 1 800 kW pri stave nabitia 20 %; maximálny výkon rekuperačného brzdenia viac než 700 kW.
Plánovaná výroba 30 áut; zdroj neuvádza európske ceny ani dostupnosť.
Štyri motory a 1 200-voltový elektrický systém
Každé koleso modelu U9 Xtreme má vlastný elektromotor s maximálnymi otáčkami 30 000 ot./min. Každý motor dosahuje výkon 555 kW, takže celkový výkon štvorice je približne 2 220 kW. To je viac než dvojnásobok približne 947 kW štandardného modelu U9.
Napätie elektrického systému vzrástlo z 800 na 1 200 voltov a systém podporuje prúdy až do 1 000 ampérov. Vyššie napätie pomáha znížiť prúd potrebný na dosiahnutie rovnakého výkonu a zjednodušuje riadenie teploty. Výrobca uvádza až o 67 % nižšie uvoľňovanie tepla pri rovnakom výkone v porovnaní s 800-voltovým systémom.
Batéria LFP Blade podporuje vybíjaciu rýchlosť až 30C. Teoreticky to zodpovedá vybitiu celej batérie za dve minúty; nejde o údaj o dojazde auta ani o čase nabíjania. Aj pri stave nabitia 20 % dokáže batéria dodať výkon 1 800 kW; maximálny výkon rekuperačného brzdenia presahuje 700 kW.
Na zvládnutí maximálnej rýchlosti sa podieľa celé auto
Riadiaci systém platformy e4 upravuje krútiaci moment na každom kolese viac než stokrát za sekundu. Aktívny podvozok DiSus-X zasa riadi zvislý pohyb jednotlivých kolies, aby obmedzil náklony karosérie, jej pokles v zadnej časti pri akcelerácii a ponáranie prednej časti pri brzdení.
Giti pre auto vyvinula polohladké pneumatiky určené predovšetkým na okruh. Špeciálna úprava styčnej plochy medzi pneumatikou a ráfikom pomáha obmedziť ich vzájomný pohyb pri prudkej akcelerácii a brzdení. Pri rýchlostiach nad 500 km/h nie je správanie pneumatík nepodstatným detailom, ale jedným z faktorov, ktoré rozhodujú o výsledku celého pokusu.
Európske súvislosti siahajú od Papenburgu po Nordschleife
Predchádzajúcu maximálnu rýchlosť 496,22 km/h dosiahol U9 Xtreme v septembri 2025 na nemeckom skúšobnom okruhu ATP Papenburg. Nový výsledok je približne o 1,4 % vyšší. Auto s rovnakou technickou špecifikáciou zaznamenalo čas na kolo na Nordschleife 6 minút a 59,157 sekundy, ktorý tlačové materiály označujú za rekord okruhu pre sériovo vyrábané elektrické autá.
Tieto dva výsledky ukazujú ambície auta zreteľnejšie než samotný údaj o výkone: rýchlosť na rovinke si vyžaduje nízky aerodynamický odpor, zatiaľ čo jazda na okruhu si vyžaduje aj priľnavosť a presné riadenie pohybov karosérie. Pre záujemcov v Európe však stále chýbajú dôležité informácie. Materiály neuvádzajú dostupnosť v Európe, ceny ani typové schválenie.
YANGWANG obmedzí celkovú výrobu modelu U9 Xtreme na 30 áut. Niektorí zákazníci už potvrdili individuálne špecifikácie svojich vozidiel a smerujú k podpisu zmlúv a dohode o výrobných termínoch.