YANGWANG U9 Xtreme doorbreekt grens van 500 km/u en legt de lat hoger voor elektrische hypercars
De YANGWANG U9 Xtreme haalde in Abu Dhabi 503,17 km/u, 6,95 km/u meer dan zijn eerdere topsnelheid. Met vier elektromotoren en een gezamenlijk vermogen van circa 2.220 kW laat de hypercar zien dat bij zulke snelheden banden, ophanging en nauwkeurig thermisch beheer net zo belangrijk zijn als vermogen.
Zeven kilometer recht asfalt en vier pogingen
Marc Basseng zette de nieuwe topsnelheid op 1 november 2026 neer op de E11 in de regio Al Dhafra in Abu Dhabi. Volgens de bekendmaking leverde het resultaat de auto en zijn Giti-banden vier Guinness World Records op: snelste productieauto, snelste elektrische productieauto, snelste band voor een elektrische auto en snelste band voor een straatauto.
De organisatoren konden een weggedeelte van tien kilometer afsluiten, waarvan het langste rechte stuk zeven kilometer besloeg. Voor de pogingen maakte het team het wegdek schoon en inspecteerde daarna het volledige traject om eventuele draadfragmenten op te rapen die de reinigingsborstels hadden achtergelaten.
Twee pogingen op 31 oktober leverden een maximumsnelheid van 490 km/u op. In de nacht daarop verfijnden de ingenieurs de thermische conditionering van de accu en motoren, wijzigden ze de hoek van de achtervleugel, verhoogden ze de uitgaande demping van de ophanging en pasten ze de bandenspanning aan. De tweede poging de volgende dag bracht de snelheid op 503,17 km/u. Het draaide dus niet simpelweg om meer vermogen, maar om de bestaande capaciteiten van de auto steeds weer op het wegdek over te brengen.
Een topsnelheid van 503,17 km/u, 6,95 km/u boven het vorige resultaat van 496,22 km/u.
Vier elektromotoren van elk 555 kW; een gezamenlijk vermogen van circa 2.220 kW en een maximaal toerental van 30.000 tpm.
Een elektrisch systeem van 1.200 volt en een LFP Blade-accu met een ontlaadsnelheid tot 30C.
Een accuvermogen van 1.800 kW bij een laadniveau van 20%; een piekvermogen bij regeneratief remmen van meer dan 700 kW.
Een geplande productie van 30 auto's; de bron vermeldt geen Europese prijzen of beschikbaarheid.
Vier motoren en een elektrisch systeem van 1.200 volt
Elk wiel van de U9 Xtreme heeft een eigen elektromotor met een maximaal toerental van 30.000 tpm. Elke motor levert 555 kW, waardoor de vier motoren samen een vermogen van circa 2.220 kW leveren. Dat is meer dan het dubbele van de circa 947 kW van de standaard-U9.
De spanning van het elektrische systeem is verhoogd van 800 naar 1.200 volt en het systeem ondersteunt stromen tot 1.000 ampère. Een hogere spanning verlaagt de stroomsterkte die nodig is voor hetzelfde vermogen en vereenvoudigt het thermisch beheer. Volgens de fabrikant komt bij hetzelfde vermogen tot 67% minder warmte vrij dan bij een systeem van 800 volt.
De LFP Blade-accu ondersteunt een ontlaadsnelheid tot 30C. Theoretisch komt dat overeen met het afgeven van de volledige lading in twee minuten; het zegt niets over de actieradius of de laadtijd van de auto. Zelfs bij een laadniveau van 20% kan de accu 1.800 kW leveren; het piekvermogen bij regeneratief remmen bedraagt meer dan 700 kW.
De hele auto helpt de topsnelheid beheersbaar te houden
Het regelsysteem van het e4-platform past het koppel op elk wiel meer dan honderd keer per seconde aan. De actieve DiSus-X-ophanging regelt op haar beurt de verticale beweging van elk wiel om overhellen van de carrosserie, inveren van de achterzijde bij het accelereren en duiken bij het remmen te beperken.
Giti ontwikkelde voor de auto op circuitgebruik gerichte semislicks. Een speciale behandeling op het contactvlak tussen band en velg helpt beweging tussen beide bij hard accelereren en remmen te beperken. Bij snelheden boven 500 km/u is het gedrag van de banden geen detail, maar een van de factoren die de uitkomst van de hele poging bepalen.
Europese aanknopingspunten: van Papenburg tot de Nordschleife
De U9 Xtreme zette zijn vorige topsnelheid van 496,22 km/u in september 2025 neer op het Duitse testcircuit ATP Papenburg. Het nieuwe resultaat ligt daar ongeveer 1,4% boven. Een auto met dezelfde technische specificaties heeft een rondetijd van 6 minuten en 59,157 seconden op de Nordschleife gereden; het persmateriaal omschrijft die tijd als het ronderecord voor elektrische productieauto's.
Deze twee resultaten laten de ambities van de auto duidelijker zien dan alleen het vermogenscijfer: snelheid op een recht stuk vraagt om een lage luchtweerstand, terwijl rijden op een circuit ook grip en nauwkeurige controle over de carrosserie vereist. Voor kopers in Europa ontbreekt echter nog belangrijke informatie. Het materiaal vermeldt niets over Europese beschikbaarheid, prijzen of typegoedkeuring.
YANGWANG beperkt de totale productie van de U9 Xtreme tot 30 auto's. Sommige klanten hebben hun individuele specificaties al bevestigd en werken toe naar het ondertekenen van contracten en het afspreken van productieschema's.