Reklama

Direct Connection prezentuje zestawy z silnikami HEMI V8 o mocy do 764 kW

Direct Connection Unleashes New Series of HEMI® V8 Crate Engine Packages 1/4
Fullscreen image 1/4

Direct Connection łączy silniki z dopasowaną elektroniką sterującą w sześciu nowych zestawach HEMI V8, by ułatwić konwersje klasycznych samochodów oraz budowę aut drogowych i wyścigowych. Oferta obejmuje jednostki od wolnossącego silnika o mocy 287 kW po doładowanego Hellephanta C170, rozwijającego do 764 kW na paliwie E85. Firma planuje rozpocząć sprzedaż w pierwszym kwartale 2027 roku.

Reklama

Silnik i układ sterowania w jednym zestawie

Stellantis zaprezentował nową gamę produktów Direct Connection, działu części zwiększających osiągi należącego do SRT Performance, na targach SEMA w Las Vegas. Istotna jest tu nie tylko moc, lecz także połączenie silnika i podzespołów potrzebnych do sterowania nim w jednym zestawie.

Zestawy obejmują wiązkę przewodów i moduł dystrybucji zasilania, zaprogramowany sterownik układu napędowego, sondy lambda oraz pedał przyspieszenia. Wersje przeznaczone do współpracy z automatycznymi skrzyniami biegów zawierają dodatkowo wybierak biegów i czujnik pedału hamulca. Każdy silnik otrzymuje też tabliczkę znamionową z unikatowym numerem seryjnym.

Sama skrzynia biegów jest oferowana w osobnym zestawie. Zestawy silnikowe są kompatybilne z odpowiednim zestawem automatycznej skrzyni TorqueFlite 8HP90 lub manualną skrzynią TREMEC Magnum. Zintegrowany układ sterowania silnikiem ogranicza więc pracę potrzebną do dobrania podzespołów, ale określenie „kompletny zestaw” nie oznacza, że zawiera on wszystkie części niezbędne do zbudowania samochodu.

  • 345 HEMI, około 5,7 litra: 287 kW i 565 Nm; Street Strip z regenerowanym blokiem, Super Stock z nowym blokiem i ulepszonym układem smarowania.

  • 392 HEMI, około 6,4 litra: 362 kW i 644 Nm; wał korbowy z kutej stali, stopień sprężania 10,9:1.

  • Hellcrate Redeye Super Stock, 6,2 litra: sprężarka mechaniczna o pojemności 2,7 litra, do 660 kW i 1067 Nm w trybie pracy na paliwie wysokooktanowym.

  • Hellephant C170 Super Stock, 6,2 litra: sprężarka mechaniczna o pojemności 3,0 litra, do 764 kW i 1281 Nm na mieszance paliwowej E85.

  • Wszystkie zestawy zawierają elektronikę sterującą silnikiem; skrzynia biegów jest oferowana osobno. Rozpoczęcie sprzedaży planowane jest na pierwszy kwartał 2027 roku; nie ogłoszono cen ani dostępności w Europie.

Street Strip i Super Stock różnią się wytrzymałością, nie mocą

Gamę otwiera 345 HEMI o pojemności około 5,7 litra, osiągający 287 kW i 565 Nm. 392 HEMI o pojemności około 6,4 litra oferuje 362 kW i 644 Nm. Oba silniki są dostępne w wersjach Street Strip i Super Stock, co daje łącznie cztery zestawy.

Street Strip ma regenerowany blok żeliwny, natomiast Super Stock — nowy blok. Moc i moment obrotowy pozostają takie same w obu wersjach każdej rodziny silników, ale Super Stock otrzymuje sprężyny zaworowe Redeye, pompę oleju Hellcat i chłodnicę oleju SRT. W 345 Super Stock zastosowano również większy filtr oleju SRT.

Dopłata do Super Stock wiąże się więc przede wszystkim z trwałością układu rozrządu oraz lepszą kontrolą smarowania i temperatury oleju pod dużym obciążeniem. Według wykazu wyposażenia zmiany te nie zwiększają mocy maksymalnej.

Obie rodziny silników różnią się także konstrukcją: 345 ma wał korbowy z żeliwa o wysokiej wytrzymałości i stopień sprężania 10,5:1, a 392 — wał korbowy z kutej stali i stopień sprężania 10,9:1.

Reklama

Najmocniejsze wersje z doładowaniem wymagają odpowiedniego paliwa

Silnik V8 Hellcrate Redeye Super Stock o pojemności 6,2 litra korzysta ze dwuśrubowej sprężarki mechanicznej IHI o pojemności 2,7 litra. W trybie pracy na paliwie wysokooktanowym osiąga do 660 kW i 1067 Nm. W komunikacie nie podano wymaganej dla tego trybu liczby oktanowej, nie ma więc podstaw, by przypisywać maksymalną moc konkretnemu rodzajowi benzyny sprzedawanej na europejskich stacjach.

Hellephant C170 Super Stock z tej samej pojemności 6,2 litra osiąga do 764 kW i 1281 Nm na mieszance paliwowej E85. Jego sprężarka mechaniczna IHI o pojemności 3,0 litrów ma ulepszoną chłodnicę powietrza doładowującego, powiększony przedni odcinek układu dolotowego oraz koło pasowe o średnicy około 76,7 mm. Średnica przepustnicy wynosi 105 mm.

C170 wyposażono w czujnik zawartości etanolu, listwę paliwową i wtryskiwacze o większej przepustowości oraz stalowe pokrywy głównych łożysk wału korbowego dla zwiększenia wytrzymałości. Oba silniki z doładowaniem mają stopień sprężania 9,5:1 i wał korbowy z kutej stali stopowej. Maksymalne osiągi C170 należy rozpatrywać w kontekście wskazanego paliwa, a nie jako wynik gwarantowany przy każdym tankowaniu.

Osiem przełożeń i różne okresy gwarancji

Zestaw automatycznej skrzyni TorqueFlite 8HP90 oferuje osiem przełożeń, przełożenie pierwszego biegu 4,71:1 i zakres przełożeń 7,06:1. Siódmy i ósmy bieg to przełożenia nadbiegowe. Zestaw zawiera również oryginalny rozrusznik o zwiększonej wydajności.

Przy montażu automatycznej skrzyni biegów z silnikami Redeye i C170 producent wskazuje konkretny zestaw 8HP90. W przypadku silników wolnossących wymienia odpowiedni zestaw jako zalecany.

Producent deklaruje gwarancję na zestawy silnikowe na trzy lata lub około 161 000 km. Zestaw automatycznej skrzyni biegów ma krótszą gwarancję: 12 miesięcy lub około 19 300 km.

Plymouth GTX ponownie zamienia napęd elektryczny na HEMI

Direct Connection przywozi na targi SEMA Plymoutha GTX z 1967 roku, by zaprezentować nowe rozwiązanie. Ten sam samochód pokazano na targach w 2024 roku z napędem elektrycznym; teraz łączy silnik Hellcrate Redeye Super Stock z automatyczną skrzynią TorqueFlite 8HP90.

GTX otrzymał lakier Frostbite Blue, obniżone zawieszenie, 18-calowe kute felgi magnezowe i opony Pirelli P Zero PZ4. We wnętrzu oryginalne przednie fotele zastąpiły zapewniające lepsze podparcie fotele zaadaptowane z Jeepa Wranglera, a usunięcie środkowego miejsca na tylnej kanapie dało układ 2+2.

Kluczowe kwestie dla kupujących w Europie pozostają niewyjaśnione

Direct Connection planuje rozpocząć sprzedaż zestawów silnikowych w pierwszym kwartale 2027 roku, ale nie ogłoszono cen, a ostateczna zawartość zestawów produkcyjnych może się jeszcze zmienić.

W komunikacie nie odniesiono się do dostępności w Europie, lokalnych warunków gwarancji ani dopuszczenia do ruchu drogowego. Osoby budujące samochody na bazie tych silników w Europie znają zatem ich możliwości techniczne, ale warunki zakupu i użytkowania wymagają osobnego potwierdzenia.