Reklama

Direct Connection predstavil súpravy s motormi HEMI V8 s výkonom až 764 kW

Direct Connection Unleashes New Series of HEMI® V8 Crate Engine Packages 1/4
Fullscreen image 1/4

Direct Connection v šiestich nových súpravách HEMI V8 spája motory so zodpovedajúcou riadiacou elektronikou, aby zjednodušil prestavby klasických áut aj stavbu cestných a pretekárskych vozidiel. Ponuka siaha od atmosférického motora s výkonom 287 kW až po preplňovaný Hellephant C170, ktorý pri použití paliva E85 dosahuje výkon až 764 kW. Spoločnosť plánuje začať predaj v prvom štvrťroku 2027.

Reklama

Motor a riadiace komponenty v jednom balení

Stellantis na výstave SEMA v Las Vegas predstavil nový rad od Direct Connection, divízie výkonnostných dielov SRT Performance. Novinka sa netýka len výkonu, ale aj spojenia motora a komponentov potrebných na jeho riadenie do jednej súpravy.

Súpravy obsahujú káblový zväzok a rozvodnú jednotku napájania, naprogramovanú riadiacu jednotku pohonného ústrojenstva, kyslíkové snímače a pedál akcelerátora. Verzie určené pre automatické prevodovky navyše obsahujú volič prevodovky a spínač brzdového pedála. Každý motor má aj štítok s jedinečným sériovým číslom.

Samotná prevodovka sa dodáva v samostatnej súprave. Súpravy s motormi sú kompatibilné s príslušnou súpravou automatickej prevodovky TorqueFlite 8HP90 alebo s manuálnou prevodovkou TREMEC Magnum. Integrované riešenie riadenia motora tak znižuje množstvo práce pri zlaďovaní komponentov, no označenie „kompletná súprava“ neznamená, že obsahuje všetky diely potrebné na stavbu auta.

  • 345 HEMI, približne 5,7 litra: 287 kW a 565 Nm; Street Strip s repasovaným blokom, Super Stock s novým blokom a vylepšeným mazaním.

  • 392 HEMI, približne 6,4 litra: 362 kW a 644 Nm; kovaný oceľový kľukový hriadeľ, kompresný pomer 10,9 : 1.

  • Hellcrate Redeye Super Stock, 6,2 litra: kompresor s objemom 2,7 litra, až 660 kW a 1 067 Nm v režime pre vysokooktánové palivo.

  • Hellephant C170 Super Stock, 6,2 litra: kompresor s objemom 3,0 litra, až 764 kW a 1 281 Nm pri použití palivovej zmesi E85.

  • Všetky súpravy obsahujú riadiacu elektroniku motora; prevodovka sa dodáva samostatne. Začiatok predaja je plánovaný na prvý štvrťrok 2027; ceny ani dostupnosť v Európe neboli oznámené.

Street Strip a Super Stock sa líšia odolnosťou, nie výkonom

Ponuka sa začína motorom 345 HEMI s objemom približne 5,7 litra, výkonom 287 kW a krútiacim momentom 565 Nm. Motor 392 HEMI s objemom približne 6,4 litra ponúka 362 kW a 644 Nm. Oba sa dodávajú vo vyhotoveniach Street Strip a Super Stock, takže spolu tvoria štyri súpravy.

Street Strip používa repasovaný liatinový blok, zatiaľ čo Super Stock má nový blok. Výkon a krútiaci moment zostávajú pri oboch motoroch v oboch vyhotoveniach rovnaké, Super Stock však dostáva ventilové pružiny Redeye, olejové čerpadlo Hellcat a chladič oleja SRT. Model 345 Super Stock má navyše väčší olejový filter SRT.

Príplatok za Super Stock teda smeruje predovšetkým k spoľahlivosti ventilového rozvodu a lepšej regulácii mazania a teploty oleja pri vysokom zaťažení. Podľa zoznamu výbavy tieto úpravy nezvyšujú maximálny výkon.

Konštrukcia sa líši aj medzi motormi: 345 má kľukový hriadeľ z vysokopevnostnej liatiny a kompresný pomer 10,5 : 1, zatiaľ čo 392 používa kovaný oceľový kľukový hriadeľ a má kompresný pomer 10,9 : 1.

Reklama

Najvýkonnejšie preplňované verzie vyžadujú správne palivo

Motor V8 Hellcrate Redeye Super Stock s objemom 6,2 litra používa dvojskrutkový kompresor IHI s objemom 2,7 litra. V režime pre vysokooktánové palivo dosahuje výkon až 660 kW a krútiaci moment 1 067 Nm. Oznámenie neuvádza oktánové číslo potrebné pre tento režim, takže maximálny výkon nemožno spájať s konkrétnym druhom benzínu predávaným na európskych čerpacích staniciach.

Hellephant C170 Super Stock pri rovnakom zdvihovom objeme 6,2 litra dosahuje výkon až 764 kW a krútiaci moment 1 281 Nm pri použití palivovej zmesi E85. Jeho kompresor IHI s objemom 3,0 litra má vylepšený medzichladič stlačeného vzduchu, väčšiu prednú časť sacieho traktu a remenicu s priemerom približne 76,7 mm. Priemer škrtiacej klapky je 105 mm.

C170 má snímač obsahu etanolu, palivovú lištu a vstrekovače s vyšším prietokom, ako aj viečka hlavných ložísk kľukového hriadeľa z ocele opracovanej z plného materiálu pre vyššiu pevnosť. Oba preplňované motory majú kompresný pomer 9,5 : 1 a kľukový hriadeľ z kovanej legovanej ocele. Maximálne hodnoty C170 treba posudzovať v kontexte predpísaného paliva, nie ako výsledok zaručený pri každom tankovaní.

Osem prevodových stupňov a rozdielne záručné lehoty

Súprava automatickej prevodovky TorqueFlite 8HP90 ponúka osem prevodových stupňov, prevodový pomer prvého stupňa 4,71 : 1 a celkové rozpätie prevodových pomerov 7,06 : 1. Siedmy a ôsmy stupeň majú prevod do rýchla. Súprava obsahuje aj originálny vysokovýkonný štartér.

Pre motory Redeye a C170 výrobca pri montáži s automatickou prevodovkou predpisuje konkrétnu súpravu 8HP90. Pri atmosférických motoroch uvádza príslušnú súpravu ako odporúčanie.

Výrobca na súpravy s motormi sľubuje záruku tri roky alebo približne 161 000 km. Súprava automatickej prevodovky má kratšiu záruku: 12 mesiacov alebo približne 19 300 km.

Plymouth GTX opäť vymenil elektrický pohon za HEMI

Direct Connection privezie na výstavu SEMA Plymouth GTX z roku 1967, aby na ňom predviedol nové riešenie. To isté auto sa na výstave v roku 2024 predstavilo s elektrickým pohonom; teraz spája motor Hellcrate Redeye Super Stock s automatickou prevodovkou TorqueFlite 8HP90.

GTX dostal lak Frostbite Blue, znížený podvozok, 18-palcové kované horčíkové kolesá a pneumatiky Pirelli P Zero PZ4. V interiéri pôvodné predné sedadlá nahradili upravené sedadlá z modelu Jeep Wrangler s lepšou bočnou oporou. Odstránením prostredného miesta na zadnom sedadle vzniklo usporiadanie 2+2.

Pre európskych záujemcov zostávajú dôležité otázky otvorené

Direct Connection plánuje začať predaj súprav s motormi v prvom štvrťroku 2027, ceny však zatiaľ neoznámil a konečný obsah sériových súprav sa ešte môže zmeniť.

Oznámenie sa nezaoberá dostupnosťou v Európe, miestnymi záručnými podmienkami ani schválením na prevádzku na verejných komunikáciách. Európski stavitelia projektových áut tak poznajú technické možnosti motorov, no podmienky ich kúpy a používania si musia overiť osobitne.